Kapat

Çukur’da Romantik Pencere Şiiri

Anasayfa Haberler Çukur’da Romantik Pencere Şiiri

Show TV ekranlarında yayınlanan ve Pazartesi akşamlarının en çok izlenen dizilerinden bir olmayı başaran Çukur’da 6 Kasım Pazartesi akşamı ekranlara gelen 3. bölümde Yamaç’ın Sena’ya okuduğu ve izleyenlerin büyük beğenisini kazanan Pencere şiiri merak konusu oldu.

Ekrann.com olarak Arkadaş Zekai ÖZGER tarafından yazılan ve Çukur dizisi ile bir anda merak konusu olan şiirin dizelerini / sözlerini sizler için paylaşıyoruz. 3. bölümde Yamaç’ın ağzından dökülen dizileri bölümün ilerleyen dakikalarında Sena’nın da okuması izleyenlerde önemli bir etki bırakmışa benziyor.

Çukur Dizisi Pencere Şiiri

ŞAİR: Arkadaş Zekai ÖZGER
YAYINEVİ: MAYIS YAYINLARI

pencereyi kapama
gök dolabilir içeri
sen neyi görebilirsin
ıslak bir bulutun ağışını mı

pencereyi kapama
kuş dolabilir içeri
sen neyi taşıyabilirsin
kırık bir dalın yükünü mü

Pencereyi aç
soluğun çıksın dışarı
sen büyütmedin mi ciğerinde onu
Kokusu hayatı yıkasın diye

Pencereyi aç
sesin sarsın dünyayı
duyulur elbet ta ötelerden
Yürek kendini tanır

ARKADAŞ ZEKAI ÖZGER KİMDİR? PENCERE ŞİİRİNİ KİM YAZDI?

Arkadaş Zekai Özger 1948 yılında Bursa’da doğdu. Ankara SBF Basın Yayın Yüksek Okulu’nda okudu. TRT Ankara TV’de çalıştı. SBF polislerce basıldığı bir gün başına ağır darbeler yedi. Aradan yıllar geçtikten sonra 5 Mayıs 1973’de sokakta ölü bulundu. Beyin kanamasından öldüğü belirlendi.

Erken ölümü nedeniyle “Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı ‘Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası’ olacak! ” dediği şiir kitabını yayımlama olanağı olmadı. Dergi ve gazetelerde yayınlanan şiirleri ölümünden sonra Tekin Sönmez tarafından “Şiirler” adıyla bir kitapta toplandı (Nadas Yayınları, 1974) . İkinci basımı “Sevdadır” adıyla yapılan kitap (Mayıs Yayınları, 1984) daha sonra da bu adla yayımlanmaya devam etti. Kenan Yücel tarafından yayına hazırlanan “Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası” adlı kitapla (Ve Yayınevi, Nisan 2014) şairin şiirleri gerçek adına kavuştu.

Şiir yazdığı yıllardaki üniversite ortamının da etkisiyle ölüm ve cinsellik konularını sık sık işledi. Çoğu arkadaşının aksine dönemin sert siyasi şiir geleneğine uymayıp kendi yalnız yolunu oluşturduysa da ölümünden sonra adı akıllarda kalan arkadaşları değil o olmuştur. Tahir Abacı’nın da dediği gibi en çok da Arkadaş’a yakışmıştır bu kimlik.

Arkadaş Zekâi Özger adına, İzmir’de Mayıs Yayınları tarafından 1996’dan bu yana her yıl şiir ödülü verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir